دفتر نشر اثار واندیشه های حجت الاسلام سروری

×
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
یکشنبه, 27 آبان 1397
کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال در دست چاپ در دست چاپ در دست چاپ
آیه های زندگی
وعده حکومت الهی
وعده حکومت الهی


«وَعَدَاللهُ الَّذينَ آمَنُوا مِنْكُمْ وَ عَمِلُوا الصّالحاتِ لَيَسْتَخْلِفَنَّنَّهُمْ في الاَرْضِ كَما اسْتَخْلَفَ الَّذينَ مِنْ قَبْلِهِمْ وَ لَيُمَكِّنَنَّ لَهُمْ دينَهُمُ الِّذي ارْتَضي لَهُمْ وَ لَيُبَدِّلَنَّهُمْ مِنْ بَعْدِ خَوْفِهِمْ اَمْناً يَعْبُدُونَني لا يُشْرِكُونَ بي شَيْئاً وَ مَنْ كَفَرَ بَعْدَ ذلِكَ فَاٌولئِكَ هُمُ الْفاسِقُونَ»؛ آيه 55 سوره نور

خدا به کسانی از شما بندگان که (به خدا و حجّت عصر علیه السّلام) ایمان آرند و نیکوکار گردند وعده فرمود که (در ظهور امام زمان) در زمین خلافتشان دهد چنانکه امم صالح پیمبران سلف را جانشین پیشینیان آنها نمود، و دین پسندیده آنان را (که اسلام واقعی است بر همه ادیان) تمکین و تسلط عطا کند و به همه آنان پس از خوف و اندیشه از دشمنان ایمنی کامل دهد که مرا به یگانگی، بی هیچ شائبه، شرک و ریا پرستش کنند، و بعد از آن هر که کافر شود پس آنان به حقیقت همان فاسقان تبهکارند.

[ آرشیو کامل ]

سه درخواست مهم امام جواد از خداوند

از صریح قرآن کریم در بسیاری از سوره‌ها استفاده می‌شود که یکی از خصلت‌های بسیار مهم انبیای الهی دعاکردن بود. انبیا به مملوک‌بودن خود یقین داشتند، به فقر و نیازمندی خود یقین داشتند و یقین هم داشتند که منبع خیر بی‌نهایتی چون وجود مقدس پروردگار عالم در کنار آنهاست و ضمانت کرده که درخواست گدا و نیازمندیِ محتاج را جواب بدهد و کسی را رد نکند و نراند و طرد نکند؛ البته انبیای الهی هم دعاهایی که داشتند، واجد شرایط بود و هم خودشان واجد شرایط بودند؛ یعنی بین آنها و اجابت دعا هیچ مانعی وجود نداشت.

تاریخ : 19 مرداد 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 209
انسان چگونه میتواند  به  سعادت حقیقی دست یا بد

 

تاریخ بحث ومطرح کردن،  سعادت تاریخی بسیار قدیمی دارد و مباحثی هم که دربارة سعادت شده، به‌اندازة خود تاریخِ پی‌جویی از سعادت است. این پی‌جویی برای همة انسان‌ها یک امر فطری است، یعنی انسانی از مادر متولد نشده، مگر اینکه فطرت سعادت ‌جویی در او نهاده شده است.

 

سعادت یکی از موضوعات مهم در جوامع بشري و زندگی ماانسانها  بشمار ميرود .

 

البته نظر دربارة سعادت کم نیست و تمام گروه‌های علمی تاریخ، دیندار و بی‌دین، دربارة سعادت و خوشبختی که چیست و راه رسیدن به آن کدام است، به تعبیر صحیح تر، يكي از سؤال های مهمی در زندگی انسان اینست که در یابد که  سعادت چیست؟  سعید و خوشبخت کیست؟ سعادت واقعی چیست؟ و چطور میتوان انسان  به سعادت واقعی  دست یابد ؟ بحث کرده‌اند.

 

 تنها بحث عقلی و فطری و انسانی و حکیمانه در مسئلة سعادت، بحثی است که خورشیدوار از افق وحی تجلی کرده است؛ چراکه هیچ گروه علمی در تاریخ بشر، نه خالق انسان بوده‌اند و نه به زوایای وجود انسان آگاه بوده‌اند، لذا اغلب‌ آنها دراین‌زمینه افسانه‌بافی کرده‌اند. آنهایی هم که اهل افسانه‌بافی نبوده‌اند، بحثشان بحث تمامی و کاملی نیست. بحث تام، تمام و کامل، فقط به وحی مربوط است.

اوّلین سخنی که به اوّلین انسان در کرهٔ زمین زده شده، در سورة مبارکة بقره مطرح است. گوینده خدا و گیرنده هم آدم بوده است. خدا خالق آدم و به تمام زوایای وجود آدم نیز آگاه بود، آدم هم آدمیت کرد و پذیرفت، باور هم کرد. علت باور‌کردن او هم این بود که یقین داشت حرف را صادق می‌زند، بی‌نیاز می‌زند، کریم می‌زند و وجود مقدسی که نسبت به مخلوقش عاطفه، احسان، محبت و لطف دارد.: «فَإِمّٰا یأْتِینَّکمْ مِنِّی هُدیً، فَمَنْ تَبِعَ هُدٰای فَلاٰ خَوْفٌ عَلَیهِمْ وَ لاٰ هُمْ یحْزَنُونَ»(سورهٔ بقره، آیهٔ 38)، آدم! یقیناً راهنمایی من از طرف من برای تو جلوه خواهد کرد، اما یک مسئلة کلی به تو بگویم: هر کسی که تا قیامت از این راهنمایی من پیروی کند، ترس و غصة منفی سراغ او نمی‌آید؛ یعنی یک زندگی صد درصد آرامی در درون خودش خواهد داشت

 

تاریخ : 12 مرداد 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 191
پرده پوشی از گناه دیگران

یکی از صفات خداوند «ستّار العیوب» بودن است یعنی عیب های بندگانش را در دنیا می پوشاند. به این صورت که کسی از گناهان پنهان افراد اطلاعی ندارد و خداوند آنها را می پوشاند و اگر عیوب و گناهان ظاهر می گشت، همچون قیامت که

 

«یعْرَفُ الْمُجْرِمُونَ بِسِیماهُمْ»

 

که مجرمین از ظاهرشان شناخته می شوند، همه انسان ها از یکدیگر تنفر داشتند و به یکدیگر اعتماد نمی کردند.

 

امام علی علیه السلام در این خصوص فرمودند:

 

«الْحَذَرْ الْحَذَرْ فَوَ اللّهِ لَقَدْ سَتَرَ حَتَّی کانَّهُ غَفَرَ»

 

«بر حذر باشید، بر حذر باشید! از عیب ها و گناهان به خدا قسم، خداوند عیب ها را پوشانیده آن چنان که گویی بخشیده است».

 

و خداوند از تجسّس در عیوب دیگران، غیبت کردن، و افشاگری و عیب جویی و نهی کرده است.

تاریخ : 14 فروردین 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 543
کلید سختی ها در زندگی

هر انسانى در فعاليت هاى روزانه اش هدف و ايده اى دارد، هدف و ايده اى كه باعث تلاش و فعاليت او خواهد شد؛ با اين تفاوت كه اهداف و ايده ها، گوناگون و متفاوت و از حيث ارزش و جايگاه نيز مختلف اند، هدف گاه پست و كم ارزش و گاه عالى و ارجمند است.
حركت از مبدأ تا رسيدن به مقصد، كار ساده اى نخواهد بود، امكان دارد در طول مسير، مشكلات و موانعى سبز شده و حركت انسان را كند نمايد و يا به طور كلى متوقف سازد؛ اگر انسان تجربه كافى نداشته باشد، ممكن است در اولين برخورد با مانع، مأيوس و نااميد شود و از ادامه مسير خوددارى نموده و از مقصد و مقصود دست بردارد.
ولى در صورتى كه انسان، تجربه كافى داشته باشد، و عواملى را كه به نوعى به كمك و يارى انسان آمده و زمينه رسيدن به اهداف را فراروى او قرار مى دهد، شناسايى نموده و در زندگى خود رعايت نمايد، بدون ترديد ضريب موفقيت او افزايش خواهد يافت.

تاریخ : 16 اسفند 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 418
هدایت در قرآن

 

دو واژة مهم در قرآن کریم به کاررفته که برای همه ما قابل تحمل ودقت  است.

 

"هدایت" یعنی فراهم آوردن وسایل سعادت  واژه "هدایت" با مشتقات آن ۳۰۵ باردر قران کریم به کاررفته ایت

 

 و "ضلالت"یعنی از بین بردن زمینه‌های مساعددرمسیر زندگی  این واژه "ضلالت" و مشتقات آن ۲۱۳ باردر قرآن به کار رفته است..

خداوند مهربان برای هدایت مردم، نجات مردم  ،دست گیری از مردم با 114 کتاب نازل کرده و نبوت 124 هزار نفر از انبیاء عظام انجام داده است .

 

قرآن کریم در بحث هدایت  مردم را اختصاص به چهار گروه می داند:

یکجا می‌فرماید: «هُدىً‏ لِلنَّاس‏» (بقره/۱۸۵) هدایت برای همه مردم،

یکجا می‌فرماید: «هُدىً‏ لِلْمُتَّقِین‏» (بقره/۲) هدایت برای افراد با تقوی،

یکجا می‌فرماید: «وَ هُدىً وَ رَحْمَهً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمِینَ‏» (نحل/۸۹) هدایت برای مسلمان‌ها،

یکجا می فرماید :«هُدىً‏ وَ رَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ» (یونس/۵۷) هدایت برای مؤمنین،

تاریخ : 19 بهمن 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 478
عظمت شيعه واقعي

سعيد بن جبير از ابن‌عباس نقل می‌کند که رسول خدا(ص) به علی(ع) فرمود:

«ياعلي شيعتك هم الفائزون يوم القيامة»الأمالي، شيخ صدوق: 16، حديث 8؛ بحارالأنوار: 65/7، باب 15، حديث 1.

ای علی، شیعیان تو در قیامت رستگارانند.

تاریخ : 1 بهمن 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 435
سؤالات ارزنده ابوذر غفاری از محضر پیامبر اکرم ـ

مجموعه سؤالات ارزنده جناب ابوذر غفاری از محضر پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـپرسیده اند که حاوی توصیه های زیبایی از جناب پیامبر گرامی می باشد. که توجه این سوالات بسیار در زندگی امروز ما راهگشا است واکثر مشکلات اخلاقی ما در گروه توجه  وتعمق کردن به این سوالات وپاسخ آنهاست. منابع این حدیث اول بیان می کنم: «الخصال، ج‏2، ص524 ـ 526» ، « إرشاد القلوب إلى الصواب، ج‏1، ص139ـ 141» ، « بحار الأنوار ، ج‏74، ص72ـ 75» ، «معانی الأخبار، ص332ـ 335» ، « مکارم الأخلاق، ص472ـ 473».

که البته متن حدیث از کتاب «مکارم الاخلاق» با ترجمه سید ابراهیم میر باقرى‏  برای شما انتخاب شده است.

تاریخ : 29 دی 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 528
خوبی بدون توقع و انتظار از دیگران در زندگی

امیر مومنان علی علیه السلام:

 

لَا يُزَهِّدَنَّكَ فِي الْمَعْرُوفِ مَنْ لَا يَشْكُرُهُ لَكَ، فَقَدْ يَشْكُرُكَ عَلَيْهِ مَنْ لَا يَسْتَمْتِعُ بِشَيْءٍ مِنْهُ،

وَ قَدْ تُدْرِكُ [يُدْرَكُ] مِنْ شُكْرِ الشَّاكِرِ أَكْثَرَ مِمَّا أَضَاعَ الْكَافِرُ "وَ اللَّهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ".

به علت ناسپاسى افراد، از كار نيك مضايقه نكنيد چرا كه (در مقابل) گاه كسى از تو سپاسگزارى مى كند كه از عمل نيكت هيچ بهره اى نبرده و چه بسا همين شكرگزارى اثرش بيش از ناسپاسى افراد ناسپاس باشد و (برتر از همه اينها اين كه) خدا نيكوكاران را دوست دارد.

تاریخ : 21 دی 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 506
سه خصلت بارز خوبان در زندگی

محسنین گروهی از بندگان الهی  هستند که به شدت مورد لطف و عنایت حضرت حق هستند، از اعتقاد صحیح و متین و نیتی پاک و صادقانه و عمل صالح و اخلاق حسنه و نیکی به دیگران برخوردارند. در حقیقت اخلاق ایشان جلوه‌ای از اوصاف حضرت حق می‌باشد، همچنان‌که در تمامی زمینه های زندگی کمترین انحرافی از تعادل و میانه روی ندارند.

تاریخ : 18 دی 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 681
عافیت در چیست؟

 

امام رضا علیه السلام:

 یأتی على الناس زمان تکون العافیه عشرة اجزاء تسعة منها فی اعتزال الناس وواحدة فی الصمت. تحف العقول, ص 446

زمانى فرا مى‏رسد که عافیت ده جزء دارد که نُه جزء آن کناره ‏گیرى از مردم و یک جزء آن سکوت است. 

 

تاریخ : 17 دی 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 843
کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال زندگی با خورشید هشتم الفبای زندگی الفبای زندگی جلد 2 نقش ماهواره در زندگی بصیرت در زندگی اخلاق کریمانه فرهنگ و اقتصاد بی بصیرتانی از تاریخ کربلا هنر سخنوری در اعجاز بیان هنر سخنوری در اعجاز بیان چگونه سخنران خوبی شویم؟ یارانی از تبار عرشیان الفبای زندگی بصیرت در زندگی چاپ اول زندگی به سبک آفتاب خطبه فدکیه ،ذوالفقار فاطمه(س) همدلی و همزبانی دولت و ملت پنجره ای به زندگی اقتصاد مقاومتی ردپای گرگ در دست چاپ
دفترنشر آثار واندیشه های استاد سروری
طراحی و بهینه سازی : ثامن تم
X
کانال ایتااستاد