دفتر نشر اثار واندیشه های حجت الاسلام سروری

×
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
یکشنبه, 10 فروردین 1399
شبکه های اجتماعی و خانواده زندگی و خدا صد دانه یاقوت زندگی انقلاب اسلامی یک موجود زنده دست های مهربان کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال در دست چاپ در دست چاپ در دست چاپ
آیه های زندگی
آیه های زندگی
آیه های زندگی

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ سوره حجرات ایه 12

 

ای‌ کسانی‌ که‌ ایمان‌ آورده‌اید، از بسیاری‌ ازگمانها بپرهیزید که‌ پاره‌ای‌ از گمانها گناه‌ است‌…

[ آرشیو کامل ]

حماسه ۹ دی؛ یادآوری پیروزی حق بر باطل

حجت الاسلام و المسلمین سروری؛ استاد حوزه و دانشگاه، در  مراسمی  که در مسجد بیت الاصغر(ع) شهرضا به مناسبت یوالله 9 دی  برگزار شد،گفت : با اشاره به فتنه های مربوط به عصر پیامبران فتنه و دوران فتنه دارای دو معنی است، یکی آزمایش وامتحان و دیگری به معنای حمله به حق و از بین بردن ارزش های الهی در طول تاریخ بشرورسالت انبیاء می باشد،( وَ الْفِتْنَةُ أَشَدُّ مِنَ الْقَتْلِ) تمام پیامبران در عصر خویش با فتنه  مبارزه کردن وانقلاب کردند؛  انقلاب های زیادی را قرآن مثال می زند: 

1-انقلاب حضرت ابراهیم اقدام انقلابی حضرت ابراهیم

 

2-حضرت هود؛ انقلابی مبارز

 

ازهود به عنوان دومین پیامبری نام برده می شود که بعد از حضرت نوح در برابر بت پرستی  وانحرافات جنسنی وفساد اخلاقی اجتماعی قیام و مبارزه کرد.

 

3-حرکت انقلابی حضرت نوح به مدت 900 سال ادامه داشت و این نشان می دهد که برای ایجاد انقلاب و تحوّل و اصلاح در جامعه به صبر و مجاهدت انقلابی نیاز فراوان است.

 

4-حضرت لوط(ع)؛انقلاب در برابر فسادجنسی واخلاقی واجتماعی مبارزه کرد.

 

5-حضرت موسی(ع)؛ مجاهد انقلابی

 

حضرت موسى‏ را بایستی نماد یک مجاهد انقلابی دانست. در آیات گوناگون قرآن كه نام مباركش 136 بار در34 سوره قرآن آمده است..ايشان 500 سال بعد از حضرت ابراهيم ظهور كرد.

 

حضرت موسی با 4 طاغوت  یعنی ؛ فرعون طاغوت قدرت - هامون سیاست قارون طاغوت اشرافی گری -سامری  طاغوت انحراف اجتماعی مبارزه کرد.

دشمن  از اول انقلاب تا حالا به دنبال تجزیه طلبی در ایران  وبه دنبال انفکاک بین مردم و ولایت فقیه است و به همین دلیل رسانه های دشمن در فتنه 98 رهبری را مورد هدف قرار داده است.

تاریخ : 11 دی 1398 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 666
موضوع :هدف بعثت پیامبر

قال رسول الله (ص):إِنَّمَا بُعِثْتُ‏ رَحْمَةً اهْدِ قَوْمِي فَإِنَّهُمْ لَا يَعْلَمُونَ.[1]

روشن جهان ز نور جمال محمد است                 خرّم ز چشمه های کمال محمد است

ما دست کی زنیم به دامان دیگران                      تا دامن محمد و آل محمد است

یکی از هدف های مهم بعثت و بر انگیخته شدن رسول اکرم (ص) از سوی خداوند متعال، انسان سازی و اصلاح نفوس جامعه است.

به توفیق و تفضل الهی می خواهم درباره این هدف ارزشمند و متعالی آن حضرت، نکات و مطالب را به طور اختصار و اجمال تقدیم حضور شریفتان کنم؛ تا از این طریق آن حضرت را بهتر بشناسیم و از او الگوی علمی و عملی بگیریم.

تاریخ : 10 فروردین 1398 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 204
فاطمه فاطمه است چون

چرا فاطمه، را فاطمه گفته‌اند و اين تسميه  این نام اسراري دارد که در اینجا به چند مورد اشاره میشود:

 

ریشه لغوی کلمه فاطمه سه‌حرفی است: «ف، طا و میم» که به‌صورت مصدر فَطَمَ می‌شود. لغت «فَطَمَ » که مصدرِ برای کلمة فاطمه، فاطمیات، فاطمیون و دیگر مشتقاتش به‌معنای قطع‌کردن است، بریدن است، جداکردن است. به معنى بریدن، قطع كردن و جدا شدن آمدن است. این صیغه كه بر وزن فاعل معنى مفعولى مى‏دهد، به معنى بریده و جدا شده است.

تاریخ : 20 بهمن 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 193
سه درخواست مهم امام جواد از خداوند

از صریح قرآن کریم در بسیاری از سوره‌ها استفاده می‌شود که یکی از خصلت‌های بسیار مهم انبیای الهی دعاکردن بود. انبیا به مملوک‌بودن خود یقین داشتند، به فقر و نیازمندی خود یقین داشتند و یقین هم داشتند که منبع خیر بی‌نهایتی چون وجود مقدس پروردگار عالم در کنار آنهاست و ضمانت کرده که درخواست گدا و نیازمندیِ محتاج را جواب بدهد و کسی را رد نکند و نراند و طرد نکند؛ البته انبیای الهی هم دعاهایی که داشتند، واجد شرایط بود و هم خودشان واجد شرایط بودند؛ یعنی بین آنها و اجابت دعا هیچ مانعی وجود نداشت.

تاریخ : 19 مرداد 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 455
انسان چگونه میتواند  به  سعادت حقیقی دست یا بد

 

تاریخ بحث ومطرح کردن،  سعادت تاریخی بسیار قدیمی دارد و مباحثی هم که دربارة سعادت شده، به‌اندازة خود تاریخِ پی‌جویی از سعادت است. این پی‌جویی برای همة انسان‌ها یک امر فطری است، یعنی انسانی از مادر متولد نشده، مگر اینکه فطرت سعادت ‌جویی در او نهاده شده است.

 

سعادت یکی از موضوعات مهم در جوامع بشري و زندگی ماانسانها  بشمار ميرود .

 

البته نظر دربارة سعادت کم نیست و تمام گروه‌های علمی تاریخ، دیندار و بی‌دین، دربارة سعادت و خوشبختی که چیست و راه رسیدن به آن کدام است، به تعبیر صحیح تر، يكي از سؤال های مهمی در زندگی انسان اینست که در یابد که  سعادت چیست؟  سعید و خوشبخت کیست؟ سعادت واقعی چیست؟ و چطور میتوان انسان  به سعادت واقعی  دست یابد ؟ بحث کرده‌اند.

 

 تنها بحث عقلی و فطری و انسانی و حکیمانه در مسئلة سعادت، بحثی است که خورشیدوار از افق وحی تجلی کرده است؛ چراکه هیچ گروه علمی در تاریخ بشر، نه خالق انسان بوده‌اند و نه به زوایای وجود انسان آگاه بوده‌اند، لذا اغلب‌ آنها دراین‌زمینه افسانه‌بافی کرده‌اند. آنهایی هم که اهل افسانه‌بافی نبوده‌اند، بحثشان بحث تمامی و کاملی نیست. بحث تام، تمام و کامل، فقط به وحی مربوط است.

اوّلین سخنی که به اوّلین انسان در کرهٔ زمین زده شده، در سورة مبارکة بقره مطرح است. گوینده خدا و گیرنده هم آدم بوده است. خدا خالق آدم و به تمام زوایای وجود آدم نیز آگاه بود، آدم هم آدمیت کرد و پذیرفت، باور هم کرد. علت باور‌کردن او هم این بود که یقین داشت حرف را صادق می‌زند، بی‌نیاز می‌زند، کریم می‌زند و وجود مقدسی که نسبت به مخلوقش عاطفه، احسان، محبت و لطف دارد.: «فَإِمّٰا یأْتِینَّکمْ مِنِّی هُدیً، فَمَنْ تَبِعَ هُدٰای فَلاٰ خَوْفٌ عَلَیهِمْ وَ لاٰ هُمْ یحْزَنُونَ»(سورهٔ بقره، آیهٔ 38)، آدم! یقیناً راهنمایی من از طرف من برای تو جلوه خواهد کرد، اما یک مسئلة کلی به تو بگویم: هر کسی که تا قیامت از این راهنمایی من پیروی کند، ترس و غصة منفی سراغ او نمی‌آید؛ یعنی یک زندگی صد درصد آرامی در درون خودش خواهد داشت

 

تاریخ : 12 مرداد 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 526
پرده پوشی از گناه دیگران

یکی از صفات خداوند «ستّار العیوب» بودن است یعنی عیب های بندگانش را در دنیا می پوشاند. به این صورت که کسی از گناهان پنهان افراد اطلاعی ندارد و خداوند آنها را می پوشاند و اگر عیوب و گناهان ظاهر می گشت، همچون قیامت که

 

«یعْرَفُ الْمُجْرِمُونَ بِسِیماهُمْ»

 

که مجرمین از ظاهرشان شناخته می شوند، همه انسان ها از یکدیگر تنفر داشتند و به یکدیگر اعتماد نمی کردند.

 

امام علی علیه السلام در این خصوص فرمودند:

 

«الْحَذَرْ الْحَذَرْ فَوَ اللّهِ لَقَدْ سَتَرَ حَتَّی کانَّهُ غَفَرَ»

 

«بر حذر باشید، بر حذر باشید! از عیب ها و گناهان به خدا قسم، خداوند عیب ها را پوشانیده آن چنان که گویی بخشیده است».

 

و خداوند از تجسّس در عیوب دیگران، غیبت کردن، و افشاگری و عیب جویی و نهی کرده است.

تاریخ : 14 فروردین 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 836
کلید سختی ها در زندگی

هر انسانى در فعاليت هاى روزانه اش هدف و ايده اى دارد، هدف و ايده اى كه باعث تلاش و فعاليت او خواهد شد؛ با اين تفاوت كه اهداف و ايده ها، گوناگون و متفاوت و از حيث ارزش و جايگاه نيز مختلف اند، هدف گاه پست و كم ارزش و گاه عالى و ارجمند است.
حركت از مبدأ تا رسيدن به مقصد، كار ساده اى نخواهد بود، امكان دارد در طول مسير، مشكلات و موانعى سبز شده و حركت انسان را كند نمايد و يا به طور كلى متوقف سازد؛ اگر انسان تجربه كافى نداشته باشد، ممكن است در اولين برخورد با مانع، مأيوس و نااميد شود و از ادامه مسير خوددارى نموده و از مقصد و مقصود دست بردارد.
ولى در صورتى كه انسان، تجربه كافى داشته باشد، و عواملى را كه به نوعى به كمك و يارى انسان آمده و زمينه رسيدن به اهداف را فراروى او قرار مى دهد، شناسايى نموده و در زندگى خود رعايت نمايد، بدون ترديد ضريب موفقيت او افزايش خواهد يافت.

تاریخ : 16 اسفند 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 696
هدایت در قرآن

 

دو واژة مهم در قرآن کریم به کاررفته که برای همه ما قابل تحمل ودقت  است.

 

"هدایت" یعنی فراهم آوردن وسایل سعادت  واژه "هدایت" با مشتقات آن ۳۰۵ باردر قران کریم به کاررفته ایت

 

 و "ضلالت"یعنی از بین بردن زمینه‌های مساعددرمسیر زندگی  این واژه "ضلالت" و مشتقات آن ۲۱۳ باردر قرآن به کار رفته است..

خداوند مهربان برای هدایت مردم، نجات مردم  ،دست گیری از مردم با 114 کتاب نازل کرده و نبوت 124 هزار نفر از انبیاء عظام انجام داده است .

 

قرآن کریم در بحث هدایت  مردم را اختصاص به چهار گروه می داند:

یکجا می‌فرماید: «هُدىً‏ لِلنَّاس‏» (بقره/۱۸۵) هدایت برای همه مردم،

یکجا می‌فرماید: «هُدىً‏ لِلْمُتَّقِین‏» (بقره/۲) هدایت برای افراد با تقوی،

یکجا می‌فرماید: «وَ هُدىً وَ رَحْمَهً وَ بُشْرى‏ لِلْمُسْلِمِینَ‏» (نحل/۸۹) هدایت برای مسلمان‌ها،

یکجا می فرماید :«هُدىً‏ وَ رَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ» (یونس/۵۷) هدایت برای مؤمنین،

تاریخ : 19 بهمن 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 730
عظمت شيعه واقعي

سعيد بن جبير از ابن‌عباس نقل می‌کند که رسول خدا(ص) به علی(ع) فرمود:

«ياعلي شيعتك هم الفائزون يوم القيامة»الأمالي، شيخ صدوق: 16، حديث 8؛ بحارالأنوار: 65/7، باب 15، حديث 1.

ای علی، شیعیان تو در قیامت رستگارانند.

تاریخ : 1 بهمن 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 664
سؤالات ارزنده ابوذر غفاری از محضر پیامبر اکرم ـ

مجموعه سؤالات ارزنده جناب ابوذر غفاری از محضر پیامبر اکرم ـ صلی الله علیه و آله ـپرسیده اند که حاوی توصیه های زیبایی از جناب پیامبر گرامی می باشد. که توجه این سوالات بسیار در زندگی امروز ما راهگشا است واکثر مشکلات اخلاقی ما در گروه توجه  وتعمق کردن به این سوالات وپاسخ آنهاست. منابع این حدیث اول بیان می کنم: «الخصال، ج‏2، ص524 ـ 526» ، « إرشاد القلوب إلى الصواب، ج‏1، ص139ـ 141» ، « بحار الأنوار ، ج‏74، ص72ـ 75» ، «معانی الأخبار، ص332ـ 335» ، « مکارم الأخلاق، ص472ـ 473».

که البته متن حدیث از کتاب «مکارم الاخلاق» با ترجمه سید ابراهیم میر باقرى‏  برای شما انتخاب شده است.

تاریخ : 29 دی 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 848
شبکه های اجتماعی و خانواده زندگی و خدا صد دانه یاقوت زندگی انقلاب اسلامی یک موجود زنده دست های مهربان کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال زندگی با خورشید هشتم الفبای زندگی الفبای زندگی جلد 2 نقش ماهواره در زندگی بصیرت در زندگی اخلاق کریمانه فرهنگ و اقتصاد بی بصیرتانی از تاریخ کربلا هنر سخنوری در اعجاز بیان هنر سخنوری در اعجاز بیان چگونه سخنران خوبی شویم؟ یارانی از تبار عرشیان الفبای زندگی بصیرت در زندگی چاپ اول زندگی به سبک آفتاب خطبه فدکیه ،ذوالفقار فاطمه(س) همدلی و همزبانی دولت و ملت پنجره ای به زندگی اقتصاد مقاومتی ردپای گرگ در دست چاپ
دفترنشر آثار واندیشه های استاد سروری
طراحی و بهینه سازی : ثامن تم