دفتر نشر اثار واندیشه های حجت الاسلام سروری

×
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
دوشنبه, 28 بهمن 1398
شبکه های اجتماعی و خانواده زندگی و خدا صد دانه یاقوت زندگی انقلاب اسلامی یک موجود زنده دست های مهربان کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال در دست چاپ در دست چاپ در دست چاپ
آیه های زندگی
آیه های زندگی
آیه های زندگی

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ سوره حجرات ایه 12

 

ای‌ کسانی‌ که‌ ایمان‌ آورده‌اید، از بسیاری‌ ازگمانها بپرهیزید که‌ پاره‌ای‌ از گمانها گناه‌ است‌…

[ آرشیو کامل ]

خطبه فدکیه خاکریز اعتقادی شیعه است
گروه معارف ـ استاد حوزه علمیه خطبه فدکیه را خاکریز اعتقادی شیعه دانست و تأکید کرد: این خطبه باید در حوزه و دانشگاه تدریس شود و همراه قرآن به منازل ما شیعیان راه یابد.

حجت‎الاسلام والمسلمین حجت‎الله سروری، استاد حوزه علمیه، در گفت‌وگو با ایکنا از قم، گفت: در تفسیر فرات کوفی، که به ۱۲ قرن پیش بازمی‌گردد، روایتی از پیامبر(ص) نقل شده که روزی پیامبر(ص) برای زیارت حضرت زهرا(س) تشریف آوردند. ایشان فرمودند که«اذا استقر اولیاء الله فی الجنه زارک آدم و من دونه من النبیین» وقتی تمام انبیا در بهشت استقرار پیدا می‌کنند از آدم تا مسیح، زهرا را ندیده بودند و در بهشت برای درک عظمت معنوی صدیقهٔ کبری به زیارت می‌آیند، زانوی احترام به زمین بهشت می‌زنند که زهرا را به آن شکل واقعی و ملکوتی و الهی ببینند.

 

وی افزود: این تعبیر بسیار باعظمت است .اگر بر فرض ما سوره کوثر، آیه تطهیر و ذی‌القربی آیه هل اتی وآیات دیگر درباره حضرت زهرا(س) نداشتیم، این یک حدیث برای عظمت ایشان کافی هست. در تفسیر روح المعانی آلوسی می گوید:«خُذوا کُلَّ دینِکُم عَنِ الزَّهرا»تمام دین خود را از زهرا بگیرید

حجج خدا ‌روی زمین

این نویسنده مذهبی بیان کرد: امام حسن عسکری(ع) بیان می‌کنند که نَََحْنُ حُجَجُ اللَّهِ عَلى خَلْقِهِ وَ جَدَّتُنا فاطِمَةُ حُجَّةُ اللَّهِ عَلَيْنا - ما (ائمّه) حجت خدا بر مردم و مادرمان فاطمه حجت خدا بر ماست.یک دلیل دیگر عظمت حضرت زهرا به دلیل   سرّ محور آفرینش حضرتشان هست.، حدیث قدسی  که در کتاب جنة العاصمة اشاره شده : «يـا أَحْمَدُ! لَوْلاكَ لَما خَلَقْتُ الْأَفْلاكَ، وَ لَوْلا عَلِىٌّ لَما خَلَقْتُكَ، وَ لَوْلا فاطِمَةُ لَما خَلَقْتُكُما»؛   اى احمد! اگر تو نبودى، جهان را نمى‏ آفريدم و اگر على نبود، تو را، و اگر فاطمه نبود، همه شما را پديد نمى آوردم؟

وی گفت: حضرت زهرا(س) پس از رحلت پیامبر(ص)، سه خطبه ایراد فرمودند که اولین آن پس از حمله‌ اصحاب سقیفه است که خطبه کوتاهی است و باعث منقلب شدن تنی چند از آن‌ها از جمله زبیر شد که شمشیر دومی را نیز شکست.

وی تصریح کرد: خطبه فدکیه و خطبه بین زنان انصار دو خطبه دیگر هستند؛ حضرت ‌در خطبه فدکیه بیان می‌کنند که جامعه پس از پیامبر(ص) دچار دو انحراف بزرگ شد وَ خَطَلِ الْاراءِ وَ زَلَلِ الْاَهْواءِ،؛ این انحراف با روی کار آمدن عقیده‌های باطل و امیال  وخواسته های انحرافی ایجاد شد؛ مثلاً امروز هم بعضی افکار منحرف می گویند : که قبل از انقلاب گل و بلبل بوده است همه چیز فراوان بود ومردم در رفاه مطلق بودند، در حالی که در ۲۳ تیر ۱۳۴۱ وزیر کشاورزی وقت بیان میکند که ۸۰ درصد مردم گرسنه یا نیمه گرسنه‌اند.

استاد حوزه بیان کرد: قیام حضرت زهرا(س) برای افشای رذائل بود؛ حتی اگر همه مسائل قرآنی و روایی حضرت را رد کنیم، باز هم مجوز برای حمله به ایشان وجود نداشت؛ اسناد اهل سنت این مورد را تصریح می‌کند، زیرا وهابیت شبهه کرده‌اند که شهادت حضرت زهرا(س) افسانه‌ای بیش نیست، ولی بارها به احتجاج کشانده شده و شکست خورد‌ه‌اند.

عمود خیمه اسلام بر مبنای ولایت است
نویسنده کتاب خطبه فدکیه ذوالفقار فاطمیه تصریح کرد: حضرت زهرا(س) اثبات کردند که عمود خیمه اسلام یعنی توحید ونبوت بر  ولایت استوار است؛ وقتی جامعه دچار ولایت‌ستیزی شده است و خلیفه پس از پیامبر(ص) را کنار می‌زند و محور ولایت را از دست بدهد، تمام کج‌روی‌ها  وانحرافات اعتقادی فکری و روحی در جامعه ایجاد می‌شود.

سروری در تشریح اقدامات حضرت زهرا(س) و چرایی آن افزود: مسئله دیگر، بی‌تفاوتی مردم بود، فرق  نکند دنباله رو امام عادل هستند یا امام فاسق.  وقتی در جامعه‌ای  این نوع تفکر شیوع وفراگیر شود یقینا رو به اضمهلال است؛  حضرت فاطمه(س) و امام علی(ع) در یک شب به بیش از ۱۰۰ خانه انصار ومهاجر رفتند وغدیر وجانشینی بعد از پیامبر را یاد آوری کردند همه سر باز زدند  گفتند ما دیگری بیعت کردیم حالا بعد.  فقط ۷ نفر حاضر شدند که برای بعیت به مسجد بیایند که همان ۷ نفر هم فردای آن روز از این کار سر باز زدند.

وی گفت: در آن زمان مردم دچار وسوسه شیطانی شدند، چون قطب‌نمای دینشان  ولایت را را از دست دادند؛ تهی کردن محتوا از دین از نکات دیگر است «و سمل جلباب الدین»؛ و لباس کهنه و فرسوده  برقامت دین کردند،  اگر محتوای دینی  در جامعه‌ای از بین برود، تمام ارزش ها از بین می رود وجامعه به فساد کشیده می‌شود؛ چنانچه ۸ قرن آندلس در دست مسلمانان بود، ولی با تهی شدن محتوایی دین و شراب‌خواری  بی بند باری وترویج فحشاء... از دست مسلمانان خارج شد.

وی تصریح کرد: کودتاچیان سقیفه  چند اهرم در جامعه  به کاربردند ابتدا در جامعه رعب و وحشت ایجاد کردند و قومی وحشی به نام بنی‌اسلم را، که مثل داعشی‌های امروز بودند، آوردند و گفتند که در کوچه‌های مدینه مستقر شوید و مردم را مورد ضرب و شتم قرار دهید، یعنی ‌رعب و وحشتی ایجاد کردند که مقدمه‌ای برای آتش زدن خانه و جسارت به خاندان پیامبر(ص) شود.

بحث ولایت؛ خاکریز اعتقاد شیعه
این نویسنده حوزوی بیان کرد: در آن زمان خاکریز اعتقاد شیعه بحث ولایت بود که حضرت زهرا(س) از آن دفاع کرد؛ به همین دلیل کودتاچیان یک عده را تطمیع کردند و وعده قدرت و ثروت دادند؛ از دیگر  از تزویر استفاده کرند وازسوی افرادی  تهدید به قتل کردند و زنده‌زنده سوزاندند  مثل ابن فجائه ومالک بن نویره  و...

وی گفت: نکته جالب و عجیب آنجاست ‌که تعداد کسانی که در منزل امام سکونت داشتند و تحصن کرده بودند از افراد سران سقیفه بیشتر بود پس اجماعی در کار نبوده که دیگری را انتخاب کنند ؛ به همین خاطر بود که کودتاچیان سیاست جنگ مذهب علیه مذهب را به راه انداختند، اینها باید کاری می‌کردند که غدیر در ذهن مردم  به فراموشی سپرده شود.حضرت زهرا زمانی که مردانگی در مدینه بوی تعفن گرفته بود تک نفری قیام کرد وبه دفاع از ولایت به پاخواسته و راه توجیه همگان را بست.دفاع از ولایت ، زمان  وجنسیت نمیشناسد وهمه باید دفاع کنند.

سروری اظهارکرد: خطبه فدکیه فاطمه(س) برای ما خط‌ مقدم دفاع از ولایت است؛ خطبه فدکیه ندای هل من ناصرفاطمه بود؛ خطبه فدکیه  تمییز دادن  ونشان دادن مسیرفرهنگ ارزشی فاطمه با خط بطلان بر فرهنگ ضدارزشی سقیفه کشیدن است.خطبه فدکیه بهترین تابلوی اعتقادی سیاسی فرهنگی واجتماعی برای تمام زمان هاست..

وی با ذکر این مطلب که حضرت زهرا(س) در این خطبه به ۲۴ آیه قرآن آن استناد کرد، گفت: خطبه فدکیه دایرةالمعارف شیعه است؛ ای کاش در جامعه ما فرهنگ‌سازی شود که خطبه فدکیه و خطبه غدیر به زیبا ترین خط وباکیفیت ترین شکل چاپ کرده و همراه قرآن  در خانه ی همه ی شیعیان راه یابد.

سروری اظهار کرد: در سطوح عالی حوزه نیز باید درس خارج خطبه فدکیه تدریس شود که از قضا این کار تا ۶۰ سال پیش انجام می‎شد، زیرا خطبه فدکیه منشور دقیق برای  تمام ابعاد زندگی بشر است  خطبه فدکیه بشر طالب حق وحقیت را در تمام زمانها ومکانها  از بن بست نجات داده ودر تمام مباحث اخلاقی ، اعتقادی، اجتماعی وسیاسی  در آن قید شده است.

:: دسته : مصاحبه ها
تاریخ : 30 دی 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 427
مطالب مشابه :توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
نام:*
ایمیل:*
کد امنیتی: *

شبکه های اجتماعی و خانواده زندگی و خدا صد دانه یاقوت زندگی انقلاب اسلامی یک موجود زنده دست های مهربان کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال زندگی با خورشید هشتم الفبای زندگی الفبای زندگی جلد 2 نقش ماهواره در زندگی بصیرت در زندگی اخلاق کریمانه فرهنگ و اقتصاد بی بصیرتانی از تاریخ کربلا هنر سخنوری در اعجاز بیان هنر سخنوری در اعجاز بیان چگونه سخنران خوبی شویم؟ یارانی از تبار عرشیان الفبای زندگی بصیرت در زندگی چاپ اول زندگی به سبک آفتاب خطبه فدکیه ،ذوالفقار فاطمه(س) همدلی و همزبانی دولت و ملت پنجره ای به زندگی اقتصاد مقاومتی ردپای گرگ در دست چاپ
دفترنشر آثار واندیشه های استاد سروری
طراحی و بهینه سازی : ثامن تم