دفتر نشر اثار واندیشه های حجت الاسلام سروری

×
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
یکشنبه, 05 خرداد 1398
اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال پله ای تا خدا منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر بر باد رفته خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی فصل دل تکانی زندگی و خدا میوه های اخلاقی انبیاء خانواده و شبکه های اجتماعی نوجوانان در فضای مجازی کودکان در فضای مجازی در دست چاپ در دست چاپ در دست چاپ
آیه های زندگی
ماه رمضان
ماه رمضان

شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِی أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ هُدًى لِلنَّاسِ وَبَیِّنَاتٍ مِنْ الْهُدَى وَالْفُرْقَانِ فَمَنْ شَهِدَ مِنْکُمْ الشَّهْرَ فَلْیَصُمْهُ وَمَنْ کَانَ مَرِیضًا أَوْ عَلَى سَفَرٍ فَعِدَّةٌ مِنْ أَیَّامٍ أُخَرَ یُرِیدُ اللَّهُ بِکُمْ الْیُسْرَ وَلَا یُرِیدُ بِکُمْ الْعُسْرَ وَلِتُکْمِلُوا الْعِدَّةَ وَلِتُکَبِّرُوا اللَّهَ عَلَى مَا هَدَاکُمْ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ (آیه185 سوره بقره)ماه رمضان «همان ماهی» است که در آن، قرآن فرو فرستاده شده است ــ «کتابی» که مردم را راهبر و «متضمن» دلایل آشکار هدایت و «میزان» تشخیص حق از باطل است…

[ آرشیو کامل ]

مثبت‌اندیشی؛ راه درمان کینه‌توزی/ گذشت، مصداق بارز اخلاق اجتماعی است
گروه معارف - استاد و پژوهشگر حوزه علمیه با بیان اینکه کینه‌توزی یکی از مهمترین عوامل تهدیدکننده آرامش و سلامت انسان‌ها محسوب می‌شود، گفت: ایجاد روحیه عفو و گذشت یکی از بارزترین مصداق‌های اخلاق اجتماعی است که در پیشگیری و درمان کینه‌توزی نیز مؤثر می‌باشد.

 

حجت‌الاسلام  سروری، استاد و پژوهشگر حوزه علمیه در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان، اظهار کرد: یکی از مهمترین عواملی که امنیت، سلامت و آرامش انسان را تهدید کرده و باعث توقف و ایستایی وی می‌شود، «کینه» است.

وی کینه‌توزی را از گناهان بزرگ و زمینه‌ساز شرک به خداوند و دشمنی با دیگر همنوعان دانست و افزود: اگر انسان بتواند این بیماری را درمان کند، از بسیاری گناهان و رفتارهای ناپسند در امان خواهد بود.

این استاد و پژوهشگر حوزه علمیه ادامه داد: معنای کینه‌توزی این است که اگر بین دو نفر درگیری و برخوردی به وجود آید، پس از پایان درگیری ذهن و فکر هر کدام نسبت به دیگری تیره و تاریک شده و در دل نسبت به او بدبین و بدخواه باشد و به عبارت دیگر، دنبال فرصت و موقعیتی باشد که به نوعی از او انتقام بگیرد.

کینه‌توزی؛ گره روحی و روانی
حجت‌الاسلام سروری کینه یا حِقد را نوعی عقده و گره روحی و روانی دانست و تصریح کرد: تفاوتی ظریف میان کینه و عداوت و دشمنی وجود دارد، کینه یعنی دشمنی پنهان با طرف مقابل، ولی عداوت به معنای دشمنی آشکار با طرف مقابل است.

عواقب کينه وتاثیرات آن در انسان:
به طور کلي هر کاري که باعث ناراحتي و خشم کسي مي شود، همچون بي احترامي، سخن درشت، تمسخر، ستيزه، مجادله، ستم و تجاوز به حقوق، مداخله بي جا و مانند آن مي تواند زمينه کينه باشد. آثار و عواقب کينه بسيار است. برخي از عواقب آن عبارت است:
1. کينه ممکن است انسان را وادار به غيبت فردي کند که از او کينه به دل دارد و از اين طريق مرتکب گناه کبيره گردد.
2. کينه انسان را به وادي بدخواهي و حسد مي کشاند و ممکن است آرزوي زوال نعمت مؤمن را در سر بپروراند و يا گاهي موجب شود که عملا به او آسيب برساند.
3. باعث قطع پيوندهاي اجتماعي، دوري، جدائي برادران و قطع رحم خواهد شد.
4. گاهي ملازم تحقير دیگران مي شود و باعث آن مي گردد که فرد کينه توز از فردي که از او نفرت دارد روي بگرداند و او را در انظار کوچک و خوار نمايد.
5. ممکن است در مورد او دروغ بگويد و يا اسرار او را فاش کند و به اموال و آبروي او آسيب برساند.
6. کينه گاهي به دشمن ظاهر مي انجامد و باعث کتک کاري، ضرب و جرح و آزار مي شود.
7. کمترين اثر کينه آن است که شخص نمي تواند با گشاده رويي و رفق و مدارا برخورد نمايد.
8. مهم ترين ضرري که کينه توز مي کند از ناحيه تاريکي و کدورت باطن خود او است که چه بسا باعث پيري زودرس و آسيب بدني و رواني او شود.

مثبت‌اندیشی؛ راه درمان کینه‌توزی
وی بدگمانی و سوءظن نسبت به دیگران را از عوامل کینه‌توزی دانست و گفت: سوره مبارکه حجرات آیه ۱۲، در خصوص سوءظن می‌فرماید؛ «یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کثِیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ، ای کسانی که ایمان آورده‏‌اید! از بسیاری از گمان‌ها بپرهیزید، چرا که بعضی از گمان‌ها گناه است».

حجت‌الاسلام سروری یکی از مهمترین راه‌های درمان کینه را مثبت‌نگری در زندگی دانست و افزود: حضرت علی(ع) فرمود؛ «گمان بد، کارها را فاسد می‌کند و انسان را بر کارهای زشت وا می‌دارد».

وی شوخی بی‌مورد را از عوامل ایجاد کینه و دشمنی دانست و بیان کرد: از شوخی بپرهیزید که موجب کینه و جدایی خواهد شد، شوخی آبرو را می‌برد و دوستان را می‌پراکند. هر چیزی را تخمی است، تخم دشمنی، شوخی می‌باشد.

این استاد و پژوهشگر حوزه علمیه یکی از علل اصلی پیدایش کینه‌توزی را جدال و خصومت دانست و اظهار کرد: در روایتی از امام صادق(ع) نقل شده است که فرمودند:«از جدال و خصومت بپرهیز، زیرا دشمنی و عداوت در درجه اول قلب آدمی را مشغول می‌دارد و در درجه دوم موجب نفاق و دورویی می‌شود و در درجه سوم کینه‌ها و دشمنی‌ها را در دل مشتعل می‌سازد».

وی خاطرنشان کرد: البته اولیاء دینی مزاح می‌کردند و مؤمنین را نیز به آن سفارش کرده‌اند، ولی مزاحی که تنها به شادی می‌انجامد و باعث آسیب به شخصیت، اهانت، تمسخر و ناراحتی کسی نمی‌شود.


حجت‌الاسلام سروری گفت :
بعضی از آسیب های کینه به دل گرفتن عبارتند از:

1-روانتان را بیمار می کند: وقتی که خاطر ما از یک نفر رنجیده است، دائم و پشت سر هم از وی و خودمان که در موقعیت رنجش جوابش را نداده ایم، حرص می خوریم. حرص خوردن افراطی هم که نتیجه اش معلوم است؛ انواع و اقسام شکل های اضطراب، وسواس و افسردگی را به وجود می آورد.

2- تمام فکر و ذهنتان را درگیر می کند: وقتی که آدم از یک نفر کینه به دل می گیرد به ویژه اگر آن یک نفر نسبت نزدیکی با فرد داشته باشد، ذهن وی بخش بیشتر انرژی خودش را صرف فکر کردن به ظلمی می کند که بر او شده است. آن وقت است که کم کم تمام فکر و ذکر و هیجان و در نتیجه رفتار فرد را تحت تاثیر قرار می دهد.

3- دشمن آرامش است: تا وقتی که ما از فردی رنجیده خاطر باشیم، تا این رنجش را برطرف نکنیم نه جدا شدن از آن نفر و نه انتقام از او آراممان نمی کند یعنی به هر حال «رنجیدن» به عنوان یک موضوع تمام نشده در ذهن ما، باقی می ماند و آرامش زندگی مان را بر باد می دهد.

 

تاریکی باطن؛ مهمترین پیامد کینه‌توزی
این استاد و پژوهشگر حوزه علمیه به بیان آثار کینه از دیدگاه امیرمومنان(ع) پرداخت و افزود: حضرت علی(ع) می‌فرماید: کینه، خوبی‌ها را نابود می کند، علت فتنه‌ها و آشوب‌ها کینه‌توزی است، کینه‌توز روحش در عذاب است و اندوهش دو چندان.

وی غضب را یکی از ثمرات کینه عنوان کرد و گفت: حسد از دیگر پیامدهای کینه است، در این مورد انسان آرزوی سلب نعمت از فرد مورد کینه می‌کند. طعنه و سرزنش و کنایه زدن به دیگران باعث قطع ارتباط با فرد می‌شود، اگر چه آن فرد تمایل به وصلت داشته باشد.

حجت‌الاسلام سروری بیان کرد: مهمترین ضرری که کینه‌توز می‌کند، از ناحیه تاریکی و کدورت باطن خود او است که چه بسا باعث پیری زودرس و آسیب بدنی و روانی وی شود.

وی یکی از مهمترین راه‌های درمان کینه را عفو و بخشش دانست و گفت: رسول خدا(ص) می‌فرمایند:«ببخشید که بخشش عزت می‌آورد، پس همدیگر را ببخشید تا خدا عزتتان دهد». ایجاد روحیه عفو و گذشت یکی از بارزترین مصداق‌های اخلاق اجتماعی است که در درمان و پیشگیری از کینه‌توزی نیز مؤثر می‌باشد. اگر فرد دیگری شما را مورد اذیّت و آزار و توهین قرار داد، به جای آنکه نسبت به او خشمگین شده و خصومت وی را در دل خود جای دهید، بهتر است با عفو و گذشت برخورد کنید.

:: دسته : مصاحبه ها
تاریخ : 11 مرداد 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 382
مطالب مشابه :توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
نام:*
ایمیل:*
کد امنیتی: *

کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال زندگی با خورشید هشتم الفبای زندگی الفبای زندگی جلد 2 نقش ماهواره در زندگی بصیرت در زندگی اخلاق کریمانه فرهنگ و اقتصاد بی بصیرتانی از تاریخ کربلا هنر سخنوری در اعجاز بیان هنر سخنوری در اعجاز بیان چگونه سخنران خوبی شویم؟ یارانی از تبار عرشیان الفبای زندگی بصیرت در زندگی چاپ اول زندگی به سبک آفتاب خطبه فدکیه ،ذوالفقار فاطمه(س) همدلی و همزبانی دولت و ملت پنجره ای به زندگی اقتصاد مقاومتی ردپای گرگ
دفترنشر آثار واندیشه های استاد سروری
طراحی و بهینه سازی : ثامن تم