دفتر نشر اثار واندیشه های حجت الاسلام سروری

×
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
پنج شنبه, 23 آبان 1398
کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال در دست چاپ در دست چاپ در دست چاپ
آیه های زندگی
آیه های زندگی
آیه های زندگی

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ سوره حجرات ایه 12

 

ای‌ کسانی‌ که‌ ایمان‌ آورده‌اید، از بسیاری‌ ازگمانها بپرهیزید که‌ پاره‌ای‌ از گمانها گناه‌ است‌…

[ آرشیو کامل ]

هشت اصل در مشکلات زندگی وتوکل بخدا

اگر انسان در هنگام روبرو شدن با مشكلاتی كه از توان او خارج است باور داشته باشد كه خداوند مهربان دركنار اوست و او را راهنمایی می كند، دچار پریشانی و ترس و اضطراب نخواهد شد. چنین فردی بجای هراس و خودباختگی با خیال آسوده در مورد حل مشكل فكر می كند و از ظرفیت و توان فكری خود بهترین استفاده را برای حل مشكل می برد.

برای داشتن رفتار متوكلانه لازم است كه به هشت اصل زیر ایمان داشت  :

 1. * بایستی اطمینان حاصل  كرد كه  خداوند كریم كه از رگ های گردنمان به  ما نزدیكتر است به ما لطف و عنایت دارد و هیچ لحظه ای ما را به خود وا نمی گذارد.
 2. *بایستی  معتقد باشیم كه  خداوند حكیم است و صلاح ما را بهتر از خودمان می داند.
 3.  *اعتقاد به  قدرت  خداوند و  باور  داشتن به  اینكه  خداوند ناظر تمام حوادث و اتفاقات می باشد و هیچ امری صورت نمی گیرد مگر به اذن و مشیت او و او توان برآوردن  تمام نیازها و خواست های ما را دارد. این اعتقاد به قدرت و تدبیر حضرت حق ما را در توكل نمودن به خداوند متعال استوارتر می گرداند. جملة لاحُولَ وَ لاقُوَّهَ الِاّ باِلله اشاره بر این عقیده دارد كه به زبان مؤمنین جاری می شود.
 4.  *اعتقاد به  اینكه  خداوند به تمام خواستها و دعاهای ما پاسخ می دهد و خواست های ما را مستجاب می كند اگر او را در سختی بخوانیم ما را بدون پاسخ نخواهد گذاشت.
 5. * اعتقاد به اینكه  خداوند پایگاه  امنی برای  ما می باشد و  ما با  اتكاء  به  حضرت باریتعالی می توانیم جرأت و توان رویارویی با مشكلات را در خود ایجاد كنیم. 
 6. * باور  به اینكه خداوند برای ما پناهگاه امن می باشد و ما در سختی ها برای احساس آرامش به دامن گرم او برمی گردیم و از حضرتش نیرو و توان می گیریم.
 7. *تلاش و  كوشش متعهدانه و  خستگی ناپذیر  در  راه رسیدن به هدف نیز یكی از اركان توكل به خداوند متعال است. فرد متوكل با  نگرش مثبتی كه نسبت به  نتیجة  عمل خود  دارد، با كوشش زاید الوصفی در راستای هدف خود كوشش می كند و این كوشش برخاسته از تكیه گاه استواری است كه در آن هیچگونه شكستی را نمی توان تصور نمود. 
 8. *سپردن  بار زندگی  به خداوند متعال و یا  تفویض امور به او نیز لازمه داشتن توكل به خداوند متعال می باشد.

 

 

در نحوه به كارگیری روش توكل به خداوند متعال راههای عملی زیر توصیه می شود:

 1. داشتن نگرش مثبت به حل مشكلات و موانع 
 2.  نگرش به همراهی خداوند در حل مشكلات موجود
 3.  تعریف دقیق مشكل مورد نظر
 4. باور داشتن به اینكه مشكل مورد نظر راه حل هایی دارد
 5.  اولویت بندی راه حل های موجود  قبل از  به كارگیری آنها.
:: دسته : لطایف پند آموز
تاریخ : 16 فروردین 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 402
مطالب مشابه :توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
نام:*
ایمیل:*
کد امنیتی: *

کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال زندگی با خورشید هشتم الفبای زندگی الفبای زندگی جلد 2 نقش ماهواره در زندگی بصیرت در زندگی اخلاق کریمانه فرهنگ و اقتصاد بی بصیرتانی از تاریخ کربلا هنر سخنوری در اعجاز بیان هنر سخنوری در اعجاز بیان چگونه سخنران خوبی شویم؟ یارانی از تبار عرشیان الفبای زندگی بصیرت در زندگی چاپ اول زندگی به سبک آفتاب خطبه فدکیه ،ذوالفقار فاطمه(س) همدلی و همزبانی دولت و ملت پنجره ای به زندگی اقتصاد مقاومتی ردپای گرگ در دست چاپ
دفترنشر آثار واندیشه های استاد سروری
طراحی و بهینه سازی : ثامن تم
X
کانال ایتااستاد