دفتر نشر اثار واندیشه های حجت الاسلام سروری

×
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
یکشنبه, 10 فروردین 1399
شبکه های اجتماعی و خانواده زندگی و خدا صد دانه یاقوت زندگی انقلاب اسلامی یک موجود زنده دست های مهربان کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال در دست چاپ در دست چاپ در دست چاپ
آیه های زندگی
آیه های زندگی
آیه های زندگی

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ سوره حجرات ایه 12

 

ای‌ کسانی‌ که‌ ایمان‌ آورده‌اید، از بسیاری‌ ازگمانها بپرهیزید که‌ پاره‌ای‌ از گمانها گناه‌ است‌…

[ آرشیو کامل ]

پرسش های زیدبن صوحان عبدی

شیخ صدوق رحمه الله در کتاب معانی الاخبار به سندش از امام موسی بن جعفر از پدران بزرگوارش از امام حسین (علیه السلام) روایت کرده که فرمود: روزی امیرالمومنین (علیه السلام) با اصحاب و یاران خود نشسته بود و آنان را برای جنگ آماده می ساخت، ناگهان نزد آن حضرت پیر مردی آمد که رنج سفر در چهره اش دیده می شد و پرسید: امیرالمومنین کجاست؟ آن حضرت را به او نشان داده و گفتند: او است. پیش آمد، پس از سلام عرض کرد:
ای امیرالمومنین! پیری فرتوتم که از ناحیه شام خدمت شما آمده ام و فضایل بی شماری درباره شما شنیده ام و گمانم آن است که شما را غافلگیرانه خواهند کشت؛ از این رو از آن علومی که خداوند به شما تعلیم کرده، به من یاد ده. حضرت فرمود: آری، ای پیر مرد! کسی که دو روز زندگی او یکسان باشد، مغبون و فریب خورده است و کسی که همت و هدفش دنیا باشد، حسرت و افسوس او در هنگام جدایی از آن سخت خواهد بود و کسی که فردای او بدتر از امروزش باشد، محروم و نومید است و کسی که با سالم ماندن دنیای خود، از کمبود آخرتش پروایی ندارد، هلاک گشته و کسی که کمبود خویش را بررسی نکند، هوای نفس بر وی چیره گردد و کسی که رو به نقصان و کمبود باشد، مرگ برایش بهتر است.
ای پیرمرد! به راستی که دنیا سرسبز و شیرین است و آن را دل بستگانی است و آخرت نیز اهلی دارد که خود را از فخر ورزیدن اهل دنیا باز داشته و در رسیدن به دنیا با یکدیگر رقابتی ندارند و به زرق و برق آن خوشحال نگشته و از سختی آن اندوهگین نشوند.
ای پیرمرد! کسی که از شبیخون بترسد، خوابش اندک است، چقدر شتابان است، شب ها و روزها در عمر بنده خدا، زبانت را در بند کن و سخنت را به شمار درآور که بدین ترتیب گفتارت جز در سخن نیک اندک می گردد.
ای پیرمرد! بخواه برای مردم، هر چه را برای خود می خواهی و به گونه ای نزد مردم برو، که دوست داری به همانگونه مردم نزد تو آیند.
سپس رو به اصحاب و یاران خود کرد و فرمود: ای مردم! آیا اهل دنیا را نمی بینید که شب و روز خود را به حالت های گوناگونی به سر می برند؟ برخی روی زمین افتاده (از درد) به خود می پیچد و عده ای به عیادت (بیمار) رفته و یا بیماری است که به عیادتش آمده اند و آن دیگری در حال جان دادن است و آن یک را امید از او بریده و آن دیگری را در کفن پیچیده اند و آن یک در طلب دنیا است؛ در حالی که مرگ در جست و جوی او است و آن دیگری در بی خبری است؛ در صورتی که ماموران الهی از او غافل نیستند و آنان که به جای مانده اند به دنبال گذشتگان و رفتگان در حرکتند.
زیدبن صوحان عبدی عرض کرد:
یا امیرالمومنین! کدام زورمند چیره تر و نیرومندتر است؟ فرمود: هوای نفس.
- کدام خواری خوارتر است؟ فرمود: حرص بر دنیا.
- کدام نداری و نیازمندی سخت تر است؟ فرمود: کافر شدن پس از ایمان.
- کدام دعوت گمراه کننده تر است؟ فرمود: آن که دعوت کند به چیزی که وجود ندارد.
- کدام عمل برتر است؟ فرمود: پرهیزکاری.
- کدام عمل رستگارتر است؟ فرمود: درخواست آنچه نزد خدا است.
- کدام همدم و مصاحب بدتر است؟ فرمود: آن که دینش را به دنیای دیگری بفروشد.
- کدام مردم نیرومندترند؟ فرمود: بردبار.
- کدام کس بخیل تر است؟ فرمود: آن که مال حرام به دست آورد و در غیر حق صرف کند.
- کدام مردم زیرک تر است؟ فرمود: کسی که راه حق را از باطل بشناسد و به حق گراید.
- کدام کس بردبارتر است؟ فرمود: آن که خشم نگیرد.
- کدام کس رأی ثابت تر دارد؟ فرمود: آن که مردم از خود نفریبندش و دنیا به خود آرایی، او را نفریبد.
- کدام مردم احمق است؟ فرمود: آن که زیر و رو شدن دنیا را ببیند و فریفته آن گردد.
- کدام یک از مردم افسوسش بیشتر از دیگران است؟ فرمود: آن که از دنیا و آخرت محروم است که آن زیان آشکاری است.
- کدام مردم کورترند؟ فرمود: آن که برای غیر خدا عمل کند و ثواب آن را از خداوند - عزوجل - خواهد.
- کدام قناعت بهتر است؟ فرمود: قانع شدن به آنچه خدا به او داده است.
- کدام مصیبت سخت تر است؟ فرمود: مصیبت در دین.
- کدام عملی نزد خدا محبوبتر است؟ فرمود: انتظار فرج.
- کدام یک از مردم نزد خدا بهترند؟ فرمود: ترساتر، باتقواتر، و زاهدترشان در دنیا.
- کدام سخن نزد خدای - عزوجل - بهتر است؟ فرمود: ذکر بسیار، زاری و دعا به درگاهش.
- کدام گفتار راست تر است؟ فرمود: شهادت به این که معبود حقی جز خدا نیست.
کدام عمل پیش خدا بزرگ تر است؟ فرمود: تسلیم و ورع.
- کدام یک از مردم گرامی ترند؟ فرمود: آن که به راستی در همه جبهه ها عمل کند.

:: دسته : پاسخ به شبهات
تاریخ : 3 دی 1397 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 272
مطالب مشابه :توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
نام:*
ایمیل:*
کد امنیتی: *

شبکه های اجتماعی و خانواده زندگی و خدا صد دانه یاقوت زندگی انقلاب اسلامی یک موجود زنده دست های مهربان کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال زندگی با خورشید هشتم الفبای زندگی الفبای زندگی جلد 2 نقش ماهواره در زندگی بصیرت در زندگی اخلاق کریمانه فرهنگ و اقتصاد بی بصیرتانی از تاریخ کربلا هنر سخنوری در اعجاز بیان هنر سخنوری در اعجاز بیان چگونه سخنران خوبی شویم؟ یارانی از تبار عرشیان الفبای زندگی بصیرت در زندگی چاپ اول زندگی به سبک آفتاب خطبه فدکیه ،ذوالفقار فاطمه(س) همدلی و همزبانی دولت و ملت پنجره ای به زندگی اقتصاد مقاومتی ردپای گرگ در دست چاپ
دفترنشر آثار واندیشه های استاد سروری
طراحی و بهینه سازی : ثامن تم