دفتر نشر اثار واندیشه های حجت الاسلام سروری

×
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
یکشنبه, 26 آبان 1398
کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال در دست چاپ در دست چاپ در دست چاپ
آیه های زندگی
آیه های زندگی
آیه های زندگی

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ سوره حجرات ایه 12

 

ای‌ کسانی‌ که‌ ایمان‌ آورده‌اید، از بسیاری‌ ازگمانها بپرهیزید که‌ پاره‌ای‌ از گمانها گناه‌ است‌…

[ آرشیو کامل ]

چگونه بر رفتار دیگران تاثیر داشته باشیم

 

الف- الگوی خوبی باشید

اگر دوست دارید به دیگران برای اصلاح رفتارهای اشتباهشان کمک کنید باید بدانید که:
تغییر در رفتار کار مشکلی است و افراد معمولا تا از نتیجه چنین انتخابی مطمئن نشوند دست به تغییر نمی زنند. و در این مورد شخص دعوت کننده به تغییر برای آنها نقشی اساسی دارد. آنها باید اعتماد پیدا کنند که او خود از سر تحقیق و با باور عمیق به آنچه بدان دعوت می کند اعتقاد دارد و این را از نحوه بیان، آرامش فرد و چگونگی استدلال او در می یابند. همچنین از نگاه به عمل او که آیا باورش را تایید می کند یا خیر . 
 پس برای تغییر در دیگران باید باورهایمان در ما نهادینه شده باشند و بر اساس آنها عمل کنیم.

ب- محبت صادقانه داشته باشید

نکته دیگر این است که برای تغییر و اصلاح در دیگری باید به واقع او را دوست داشته باشید و این را به او ثابت کنید. و نباید فراموش کنید که چیزی که مورد پسند شما نیست رفتار اشتباه اوست نه خود او 
اینکه می گوییم بایستی به واقع او را دوست داشته باشید چون با صرف تظاهر به دوست داشتن طرف مقابل در حالی که در درونتان از او تنفر دارید، کار درست نمی شود چرا که افراد معمولا عدم صداقت در رفتار و اصیل نبودن آن را حس می کنند
برای دوست داشتن واقعی اشخاص هم نیازمند به یک باور واقعی هستید که تا بن جان شما نفوذ کرده باشد. باور عمیق شما که می خواهید بر مبنای آن به دیگران محبت کنید می تواند این سفارش امام علی علیه السلام به مالک اشتر در سفارشنامه او به هنگام فرستادن مالک به مصر به عنوان فرماندار مصر باشد که برای او نوشتند:
وَ أَشْعِرْ قَلْبَكَ الرَّحْمَةَ لِلرَّعِيَّةِ وَ الْمَحَبَّةَ لَهُمْ وَ اللُّطْفَ بِهِمْ ... فَإِنَّهُمْ صِنْفَانِ: إِمَّا أَخٌ لَكَ فِي الدِّينِ وَ إِمَّا نَظِيرٌ لَكَ فِي الْخَلْقِ، يَفْرُطُ مِنْهُمُ الزَّلَلُ وَ تَعْرِضُ لَهُمُ الْعِلَلُ وَ يُؤْتَى عَلَى أَيْدِيهِمْ فِي الْعَمْدِ وَ الْخَطَإِ ، فَأَعْطِهِمْ مِنْ عَفْوِكَ وَ صَفْحِكَ مِثْلِ الَّذِي تُحِبُّ وَ تَرْضَى أَنْ يُعْطِيَكَ اللَّهُ مِنْ عَفْوِهِ وَ صَفْحِهِ
مهربانى و محبت و لطف به رعيت را شعار قلب خود قرار ده ... كه رعيت بر دو گروهند: يا برادر دينى تواند، يا انسانهايى مانند تو، كه خطاهايى از آنان سر مى زند، علل گناهى بر آنان عارض مى شود، و گناهانى از آنان به عمد يا اشتباه بروز مى كند، پس همان گونه كه علاقه دارى خداوند بخشش و چشم پوشى را به تو عنايت نمايد رعيت را مورد عفو و چشم پوشى قرار بده

ج- صبور و بردبار باشید

صفت دیگری که برای تغییر در دیگران الزامی است حلم و بردباری است. همانطور که گفتیم تغییر در رفتار کار مشکلی است و نباید انتظار داشت که به صرف سفارش و نصیحت ما کارها درست شود و شخص دیگر آن رفتار اشتباه را تکرار نکند.
در روايتى از پيغمبر اکرم (صلى الله عليه وآله) مى خوانيم: رهبری و هدایت برای کسی شايسته نیست مگر اینکه این سه صفت را داشته باشد: ورع و تقوايى که او را از  معاصی الهی منع کند، حلمی که بوسیله آن غضب خویش را مهار کند، و حسن سرپرستی نسبت به مردم، تا برای آنها چون پدری مهربان باشد.
افراد غالبا در مقابل از دست دادن باورشان و تغییر عادت هایشان مقاومت نشان می دهند و در چنین حالتی اگر شما هم به جای حلم و بردباری از خود سختی نشان دهید طبیعی است که نتیجه ای جز برخورد و شکست حاصل نخواهد شد. در سیره ائمه علیهم السلام می بینید که در بسیاری از مواقع آنچه باعث تحول طرف مقابل می شود برخورد با حلم و بردباری آن بزرگواران در مقابل با پر خاش ها و خشونت های بر علیه خویش است.
برخی اصول در جذب محبت دیگران وجود دارد:

- خودت را معرفی كن؛ اول قدم این است که در هر دیدار خود را به کسی كه ملاقات می‌كنی معرفی كنی، اگر چه از تو نخواهد.

- زمينه های مشترک را در نظر بگیر؛ در ارتباط با دیگران در جستجوي زمينه هاي مشترك باشيم، سعي كنيم در ارتباطمان بيشتر نكات مشترك و مشابه را بيابيم.

- شنونده خوبي باش؛ گوش كردن به سخن ديگري موجب مي شود تا در نهايت آرامش، منويات واقعی قلبي و احساسات خود را با ما در ميان بگذارد و برايمان احترام قائل شود و آماده شنيدن نظرات ما شود.

- شخصيت افراد را در نظر بگیر؛ بايد ببينيم طرف مقابل چه شخصيتي دارد، برونگراست يا درونگرا، براي صميميت با درونگرايان بايد ببينيم چه ارزشهاي براي آنها اهميت دارد و بعد بكوشيم تا با توجه به چارچوبهاي ذهني شان با آنها رفتار كنيم و براي همراهی با برونگرايان به آنها نشان دهيم كه آنچه مي گويند و عمل مي كنند با رفتار مردم هماهنگ است.

- دیدگاه و نظرت را بر دیگران تحمیل نكن؛ از جمله اموری كه منجر به نفرت می‌شود، تلاش برای تحمیل نظریات خود بر دیگران و دخالت در امور شخصی‌ آنهاست.

- احساسات خود را بيان كن: با احساس خود صادق و رو راست باشيم. سعي كنيم مشكلات زندگي و احساساتي را كه داريم، با همسر و یا طرف مقابل خود در ميان بگذاريم حتي اگر گمان كنيم كه باعث ناراحتي آنها مي شود.

- زیاد انتقاد نکن؛ نقد زیاد اطرافیان تلاش ما برای كسب دوستی آنها را بی اثر می کند، هر كس را زیاد مورد انتقاد قرار دهیم از وضعیت خویش دفاع خواهد كرد و به تمام قوت می‌كوشد تا حق بودن خود و خطاكاری ما را به اثبات برساند؛ پس انتقاد زیاد باعث كبر و غرور و خودنمایی شده و منجر به ایجاد احساس منفی نسبت به فرد منتقد می‌شود.

- همدل وهمدرد باش؛ سعي كنيم با دیگران احساس مشترك داشته باشيم. شادي و غم آنها را شادی و غم خود به حساب آوريم.

- با هر کس طوری برخورد كن كه دوست داری با تو برخورد نماید؛ این توصیه مشهور امیرالمومنین حضرت علی (ع) است.

- موقعیت شناس باش؛ ياد بگيريم كه چه موقع شوخ طبع و چه وقت جدي باشيم، هيچگاه طرف مقابلمان را دست نيندازيم، ازگفتن جملات و كلماتي كه بار اخلاقي و فرهنگي مناسبي ندارند خودداري نماييم.

- عبوس و روترش نباش؛ "زدن لبخند بر برادرت صدقه است". رسول گرامی اسلام (ص) اینگونه ما را تعلیم داده است. ترشرویی علت اصلی نفرت و دشمنی است.

- صريح و صادق باش؛ سعي كنيم در روابط با ديگران صريح وصادق باشيم، در گفته هاي خود صريح وصميمي باشيم و از هر نوع ابهامي اجتناب كنيم، چون اگر منظور خود را با صراحت بيان نكنيم طرف مقابل ما به اشتباه مي افتد و به حدس وگمان متوسل مي شود و از واقعيت دور مي گردد.

- به شیوه درست مخالفت کن؛ ياد بگيريم كه چگونه بدون بحث وجدلهاي مخرب، مخالفت خود را نشان دهيم، جرو بحثها غالبا با بلند كردن صدا، دادو فرياد، خشم وغضب همراه است .

- قول و عملت يكي باشد؛ سعي كنيم قول و عملمان يكي باشد. هنگامي كه خودمان براي گفته هاي خود ارزش قايل نيستيم ، چه انتظاري مي توان داشت كه ديگران سخنان ما را محترم بشمارند.

- تاثیر معذرت خواهی را فراموش نكن؛ اسلام به ما آموخته كه از برادران خود در موقع لزوم معذرت خواهی كنیم.

:: دسته : مقالات دینی اخلاقی
تاریخ : 24 دی 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 526
مطالب مشابه :توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
نام:*
ایمیل:*
کد امنیتی: *

کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال زندگی با خورشید هشتم الفبای زندگی الفبای زندگی جلد 2 نقش ماهواره در زندگی بصیرت در زندگی اخلاق کریمانه فرهنگ و اقتصاد بی بصیرتانی از تاریخ کربلا هنر سخنوری در اعجاز بیان هنر سخنوری در اعجاز بیان چگونه سخنران خوبی شویم؟ یارانی از تبار عرشیان الفبای زندگی بصیرت در زندگی چاپ اول زندگی به سبک آفتاب خطبه فدکیه ،ذوالفقار فاطمه(س) همدلی و همزبانی دولت و ملت پنجره ای به زندگی اقتصاد مقاومتی ردپای گرگ در دست چاپ
دفترنشر آثار واندیشه های استاد سروری
طراحی و بهینه سازی : ثامن تم
X
کانال ایتااستاد