دفتر نشر اثار واندیشه های حجت الاسلام سروری

×
اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا
پنج شنبه, 08 خرداد 1399
شبکه های اجتماعی و خانواده زندگی و خدا صد دانه یاقوت زندگی انقلاب اسلامی یک موجود زنده دست های مهربان کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال در دست چاپ در دست چاپ در دست چاپ
آیه های زندگی
آیه های زندگی
آیه های زندگی

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ سوره حجرات ایه 12

 

ای‌ کسانی‌ که‌ ایمان‌ آورده‌اید، از بسیاری‌ ازگمانها بپرهیزید که‌ پاره‌ای‌ از گمانها گناه‌ است‌…

[ آرشیو کامل ]

اعتقاد به مهدويت در اديان ديگر

اعتقاد به مهدويت  در اديان ديگر 

 

پاسخ:

در آيين هاي هند و زردتشت، يهود، مسيحيت و اسلام اين باور وجود دارد که در آينده جهان فرد صالحي ظهور خواهد نمود، و در جهت زدودن ستم و نجات بشر قدم بر مي دارد و در اين راه موفق خواهد شد. همه اين ها در هدف کلّي، يعني هدايت و ارشاد و نجات بشر از ناداني و گمراهي وحدت نظر دارند. حال ممکن است در امور و اهداف جزيي و برخي از ويژگي ها ديدگاه هاي متفاوتي داشته باشند. توضيحي درباره ظهور مهدي و مصلح آخرالزمان از نگاه اديان بزرگ را به اطلاع شما مي رسانيم. همه پيروان اديان الهي و برخي از پيروان اديان غير الهي عقيده دارند که در يک عصر بحراني جهان که فساد و ظلم بيداد مي‌کند، نجات دهنده بزرگ و مصلح جهاني ظهور مي‌کند و اوضاع آشفته جهان را اصلاح نموده و عدل را گسترش مي‌دهد.(۱) گرچه در اين که مصلح جهاني کيست، داراي چه ويژگي‌هايي است، نام او چيست و منسوب به کدام ملت و دين است، اختلاف نظر دارند.(٢) هر ملتي او را با لقب مخصوص و ويژگي‌هايي مي‌شناختند و او را از خودشان مي‌دانند. زرتشتيان او را ايراني و از پيروان زرتشت مي‌دانند.(۳) يهوديان اورا از بني اسرائيل و عيسويان او را مسيح موعود مي‌خوانند. اين مهدي و منجي در آيين هاي بزرگ بدين شرح بيان شده است.
۱ـ در آيين هندو و بودا: در آيين هندو نيز از نجات دهنده و موعود، به نام "آواتا" سخن به ميان آمده و در منابع هندوها در کتاب اوپانيشادها مطرح شده است.(۴) مظهر ويشنو (مظهر دهم) که در انقضاي کلي يا عصر آهن، سوار بر اسب سفيد ظاهر مي‌شود، در حالي که شمشير برهنه درخشاني به صورت ستاره دنباله دار در دست دارد. شريران را تماماً هلاک مي‌سازد و خلقت را از نو تجديد مي‌کند و پاکي را رجعت خواهد داد. مظهر دهم در انقضاي عالم ظهور خواهد کرد.(۵) در يکي از کتاب‌هاي ديگر هندوها آمده است: گردش دنيا به پادشاه عادلي در آخرالزمان تمام شود که پيشواي ملائکه و پريان و آدميان باشد. حق همراه او است و آنچه در درياها و کوه‌ها پنهان شده باشد، همه را به دست مي‌آورد. از آسمان‌ها و زمين، آنچه باشد، خبر دهد و از او کسي بزرگتر به دنيا نيايد.(۶) در آيين بودايي که يکي از شاخه‌هاي کشين هندويي است، مسئله انتظار مطرح شده و شخصيت مورد انتظار بوداي پنجم مي‌باشد.(۷)
٢ـ آيين زرتشت:‌ در آيين زرتشت سه منجي به نام‌هاي هوشيذر، هوشيذر ما و سوشيانس (نجات دهنده مرگ) از نسل زرتشت مطرح است. گويند: آنان پس از ديگري جهان را پر از عدل خواهند کرد. از جمله، مهم‌ترين آنان، آخرين ايشان است که او را سوشيانس پيروز گر مي‌خوانند(۸) که پس از ظهور، دين را به جهان رواج خواهد داد؛ فقر و تنگدستي را ريشه کن مي کند و مردم جهان را هم فکر، هم گفتار و هم کردار مي‌گرداند.(۹)
۳- آيين يهود: در آيين يهود نيز از شخص موعود سخن گفته شده است. گرچه يهوديان در اين که موعود کيست، اختلاف نظر دارند. چون يهوديان به حضرت مسيح ايمان نياورده‌اند، به باور آنان موعودشان هنوز ظهور نکرده است. با اين حساب انتظار در يهوديت کيفيت ويژه مي‌يابد، ولي آنچه يهوديان بر آن اتفاق دارند، خروج شخصي در آخر زمان است که کوکب افروز مي‌باشد و روي زمين را به نور رب کريم روشن مي‌گرداند... يهوديان به انتظار او زمان مي‌گذارنند.(۱۰) موعود کسي است که به عدالت داوري کند و مظلومان زمين را به راستي حکم راند و گرگ با بره سکونت کرده و پلنگ با بزغاله خوابد... در تمام کوه مقدس، ضرر و فسادي ديده نشود؛ زيرا جهان از معرفت خداوند پر خواهد شد.(۱۱)
۴- آيين مسيحيت: مسيحيان نيز در انتظار مصلح جهاني هستند و اگر چه باور دارند که او حضرت عيسي مسيح × است که از آسمان نزول کرده و جهان را پر از عدل خواهد کرد.(۱٢) در انجيل مرقس آمده است: "پس بيدار باشيد، زيرا نمي‌دانيد در چه وقت صاحب خانه مي‌آيد، در شام، يا نيمه شب، يا بانگ خروس، يا صبح! مبادا ناگهان آمده، شما را خفته يابد!".(۱۳)
۵- آيين اسلام‌: يکي از مسايل بسيار مهمي که در حوزه انديشه اسلامي قرار دارد، اعتقاد به مصلح جهاني است. ما شيعيان عقيده داريم که مصلح جهاني امام زمان # است که در آيات(۱۴) و روايات(۱۵) به آن اشاره شده است. امام زمان# همان مهدي است که جهان را پر از عدل و داد مي‌کند، همان گونه که پر از ظلم شده است.(۱۶) اعتقاد به مهدويت از معارف قطعي تمامي مذاهب اسلامي است. ابن ابي الحديد که از عالمان اهل سنت است مي‌گويد: "ميان همه فرقه‌هاي مسلمان اتفاق قطعي است که عمر دنيا به پايان نمي‌رسد، مگر پس از ظهور مهدي"(۱۷) از آنچه گذشت مي‌توان نتيجه گرفت که همه اديان الهي و برخي اديان غير الهي در خصوص مصلح جهاني اتفاق نظر دارند؛ ولي نمي‌توان قضاوت نمود که مقصود آنان از مصلح جهاني امام زمان # مي‌باشد که در اسلام بدو اشاره شده است. گرچه برخي از نشانه‌ها و مشخصاتي که در ساير اديان براي مصلح جهاني ذکر شده، درباره امام زمان نيز هم خوان است.(۱۸) با توجه به اين که بشارت به ظهور مصلح جهاني در اديان الهي بيان شده و مسئله ظهور حضرت مهدي # در اديان الهي، پيش از تحريف‌شان وجود داشته، مصلح تمام اديان الهي، مهدي موعود است و مقصود دين‌شان همين است، اما پيروان آنها در تطبيق و تعيين مصداق به خطا رفته‌اند و با توجه به آن چه بيان شد تا حدودي هدف هاي آيين هاي مذکور از مهدويت نيز روشن مي شود.


منابع و مراجع:
۱. ابراهيم اميني، دادگستر جهان، ص ۷۶.
٢. همان؛ فريده گل محمدي آرمان، رسالت جهاني حضرت مهدي، ص ۹۸ به بعد.
۳. ابراهيم اميني، همان.
۴. کتاب اوپانيشاد، ص ۷۳۷.
۵. معارف اسلامي در جهان معاصر، ص ٢۴۵.
۶. اديان و مهدويت، ص ۱۹.
۷. رسالت جهاني مهدي # ص ۱۰۳ - ۱۰۴.
۸. جاماسب نامه، ص ۱٢۱، به نقل از فريده گل محمدي، همان، ص ۹۹.
۹. همان؛ اديان و مهدويت، ص ۱۹.
۱۰. ترجمه الملل و النحل، ج‏۱، ص ۳۱٢.
۱۱. رسالت جهاني مهدي، ص ۱۰۶.
۱٢. رسالت جهاني مهدي #، ص ۱۰۹.
۱۳. انجيل مرقس، با اقتباس از رسالت جهاني مهدي # ص ۱۰۹.
۱۴. قصص (٢۸) آيه ۵.
۱۵. بحارالانوار، ج‏۵۱، ص ۶۷ به بعد.
۱۶. المهدي الموعود، ج‏٢، ص ۷٢؛ کتاب الغيبة نعماني، ص ۴٢۵.
۱۷. منتخب الاثر، ص ۱۱ به بعد.
۱۸. ابراهيم اميني، دادگستر جهان ۷۶ - ۷۷.

:: دسته : مباحث مهدویت
تاریخ : 24 شهریور 1396 .:. نظرات : 0 .:. بازدید : 626
مطالب مشابه :توجه : پرکردن فیلدهای ستاره دار الزامی است.
نام:*
ایمیل:*
کد امنیتی: *

شبکه های اجتماعی و خانواده زندگی و خدا صد دانه یاقوت زندگی انقلاب اسلامی یک موجود زنده دست های مهربان کودکان در فضای مجازی نوجوانان در فضای مجازی خانواده و شبکه های اجتماعی میوه های اخلاقی انبیاء زندگی و خدا فصل دل تکانی خصوصیات مرد خوب و اهل زندگی بر باد رفته منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر منهاج المنابر پله ای تا خدا اقتصاد مقاومتی تولید اشتغال زندگی با خورشید هشتم الفبای زندگی الفبای زندگی جلد 2 نقش ماهواره در زندگی بصیرت در زندگی اخلاق کریمانه فرهنگ و اقتصاد بی بصیرتانی از تاریخ کربلا هنر سخنوری در اعجاز بیان هنر سخنوری در اعجاز بیان چگونه سخنران خوبی شویم؟ یارانی از تبار عرشیان الفبای زندگی بصیرت در زندگی چاپ اول زندگی به سبک آفتاب خطبه فدکیه ،ذوالفقار فاطمه(س) همدلی و همزبانی دولت و ملت پنجره ای به زندگی اقتصاد مقاومتی ردپای گرگ در دست چاپ
دفترنشر آثار واندیشه های استاد سروری
طراحی و بهینه سازی : ثامن تم